INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Kluczewski h. Ozdoba  

 
 
1. poł. XVIII - 2 poł. XVIII
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kluczewski Ignacy h. Ozdoba (2. poł. XVIII w.), podpułkownik wojsk kor., polski chargé d’affaires w Petersburgu. Był synem Jakuba. Pochodził z nieszlacheckiej rodziny parającej się służbą wojskową i o bliżej nie znanych powiązaniach zagranicznych. Nie wiemy, w jakim stosunku do K-ego jest zbiegły w czasie wojny siedmioletniej z rosyjskiej armii oficer Polentz vel Kluczewski, który w r. 1758 znalazł azyl w Gdańsku, a o wydanie którego zabiegali zarówno Rosjanie jak Prusacy, przy czym osobą jego interesowała się i dyplomacja austriacka. K. wraz z braćmi Józefem i Melchiorem otrzymał w r. 1766 szlachectwo od cesarza Józefa II (Uruski). Błędna jest informacja Bonieckiego, jakoby K. służył w regimencie dragońskim buławy polnej kor. (nastąpiło pomieszanie z Pawłem Kluszewskim). Na sejmie 1768 r., jako podpułkownik wojsk kor., otrzymał wraz z braćmi, Józefem i Melchiorem, polskie szlachectwo i herb Ozdoba. W literaturze genealogicznej określono K-ego jako «sekretarza królewskiego, posła i tłumacza przy dworach zagranicznych» (Uruski). Nie umiemy sprawdzić tej kariery poza jednym, lecz ważnym epizodem, jakim było sprawowanie nader odpowiedzialnego stanowiska chargé d’affaires w Petersburgu. Uwierzytelniony za pośrednictwem bawiącego wówczas w Rosji bratanka króla, księcia Stanisława, K. w okresie styczeń–luty 1776 r. zastępował urlopowanego A. Debolego i prowadził szyfrowaną korespondencję z Departamentem Interesów Cudzoziemskich. Informacje tyczące rodziny K-ego są rozbieżne. Wg Uruskiego, z małżeństwa z Anną Baudouin pozostawił synów Stanisława, Józefa i Antoniego; wg Bonieckiego, Ignacy miał syna Jana, ten zaś syna Ignacego, który pozostawił Józefa i Stanisława.

 

Boniecki; Uruski; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, Kr.–W. 1909 I 254, 464 (w indeksie strony pomylone); – Mémoires du roi Stanislas-Auguste Poniatowski, Leningrad 1924 II; Vol. leg., VII 802; – AGAD: Arch. Król. Pol. 62 k. 117–22 (korespondencja Departamentu z K-m); Arch. Państw. w Kr.: Arch. Podhoreckie, nr tymcz. 10 (akta regimentu dragonii tyczące Pawła Kluszewskiego).

Emanuel Rostworowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.